Matbaa


Matbaa ve Matbaa Konuları ve Baskım teknikleri ile alakalı tüm bilgileri bu bloğ yazımızda bulabilirsiniz.
Matbaa nedir hakkında bu blog yazımızda hem matbaamızın ve Fides Matbaa’nın nereye geldiği hakkında bilgilendireceğiz. Öncelikle sizlere Matbaa hakkında bilgilendirmek ve matba'nın tarihinden bahsetmek istiyoruz.
 
Matbaa, görsellerinizin, yazıların, şekillerin, arka geçişlerin ve çeşitli materyaller (kâğıt, tahta, karton, plastik, deri, kumaş vb.) üzerine firmalara ve kişilere özel teknik sayesinde basılarak çıkaran ve birden fazla suretlerinin hızlıca bir araya getiren makine veya makine parkurları işlemlerinden geçerek oluşturulan işlemlerin tümüne verilen isim olarak tanımlayabiliriz. Baskı teknolojileri olarak da tanınan matbaa, Arapça kökenli bir kelimedir. Diğer anlamları ’da basım evi, basım yeri, dijital baskı merkezi, basım aleti manasına da gelmektedir. Günümüzde Ozalit, Dijital baskı merkezi ve Dijital ofset baskı merkezleri olarak ’da görebilirsiniz. 

Matbaanın Batıya Gelişi

9. yüzyılda yapılan araştırmalar sayesinde matbaa’nın çinliler tarafından yapıldığını düşünüyor ve bu düşünceyi Tun-Huang mağarasındaki kalıntılar ile matbaayı getirdikleri kanıtlanmıştır. Başka bir bilgi ise kendileri mi geliştirdi yoksa çinden mi geldiği net bilinmemekle beraber 4. Yüzyılda mısır’da kumaş ve ağaç üzerine oyna baskı kalıplarına uygulandığı bilinmektedir. Aynı tekniğin arapça yazılarla yazılması 9. Ve 10. Yüzyılda Mısır’da uygulandığı görülmektedir.

Türklerin Matbaa Hakkında Araştırması 

Tübitak'ın Bilim ve Teknik Dergisin’de 1993 Ağustos tarihli 309. sayısında Türklerin M.S. sekizinci yüzyılda matbaayı bildikleri ve baskı tekniğini kullandıkları şöyle belirtiyor; “Basım işinin bulunması Çinliler ve Türklere aittir. Berlin-Brandenburg Bilimler Akademisince yapılan araştırmalarda Doğu Türkistan'da yaşamış Türk halklarının dilleri ve kültürleri inceleniyor. Turfan yöresinde yapılan kazılar ve elde edilen ip uçları basım işinin Türkiye'de sanıldığı gibi, ilk defa Mainz'li Alman Johannes Gutenberg tarafından bulunmadığını buna karşılık M.S. 8. yüzyılda Doğu Türkistan'da bulunduğunu ortaya çıkarıyor".

Türkiye’de ilk matbaa

Ülkemizde matbaa ilk olarak 1729 senesinde ibrahim Müteferrika tarafından kurulduğu bilinmektedir. Türkler için gecikmeli olarak kullanılmaya başlanmıştır. Günümüzde bir çok makine ve yeni teknoloji makine parkuru ile gelişmeye devam eden matbaa sektörü. Birçok ürüne baskı yapma imkanı ve sektöre hizmet vermeye devam etmektedir.